Одржано донаторско вече за обнову Спомен-храма Светих апостола Петра и Павла
Донаторској вечери за потребе обнове комплекса Спомен-храма Светих апостола Петра и Павла у Добоју вечерас се одазвао велики број донатора, а акцији су подржали Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије и предсједник Републике Српске Милорад Додик, изјавио је старјешина храма протојереј-ставрофор Мирко Николић. У писму подршке овом пројекту предсједник Српске Додик поручио је да се обнављањем духовних светиња чува традиција и култура православног народа.
Додик је истакао да је поносан и благословен народ који има воље и хтијења да гради и обнавља оваква знамења, која у свакој заједници окупљају, прије свега, младе људе, гдје стичу и промовишу духовне вриједности и хришћанске врлине. Николић, који је и архијерејски намесник добојски, рекао је новинарима да су владика Фотије и предсједник Додик били спријечени да присуствују вечерашњем скупу.
Замјеник градоначелника Добоја Славко Ковачевић каже да вечерашњи скуп представља саборовање, да је поносан што је храм Светих апостола Петра и Павла био домаћин Његовој светости патријарху српском Порфирију 18. августа 2021. године поводом славе града Добоја – Преображења Господњег.
Ковачевић је поручио да Градска управа Добој подржава рад свих вјерских заједница у овом граду. Донаторској вечери, која је уз богат културно-умјетнички програм одржана у хотелу “Парк” у Добоју, присуствовао је и начелних општине Петрово Озрен Петковић.

Спомен-храм Светих апостола Петра и Павла грађен је од 1931. до 1937. године под покровитељством руководства Краљевине Југославије као задужбина српским жртвама аустоугарског режима пострадалим у добојском логору од 1915. до 1917. године. Уз спомен-храм подигнута је спомен-костурница у којој је сахрањено 5.000 тијела српских жртава из масовних гробница око Добоја. Спомен-комплекс је 18. септембра 1938. године освештао Његова светост патријарх српски Гаврило Дожић, а већ 31. децембра исте године одржан је Свесрпски сабор.
Током Другог свјетског рата, захваљујући Елени Пулфер, спријечена је намјера усташа да се црква минира и она је претворена у војни магацин, док је спомен-костурница уништена. Спомен-костурница је обновљена 1954. године без крсног знамења. Крст је враћен након оснивања Републике Српске.
